Blog

Modern İç Dekorasyon Yaratmak İçin 5 Tüyo

Modern iç dekorasyon

Modern iç dekorasyon tüyoları ile evinizi eskisinden şık bir hale getirmek artık çok kolay. Basit ve etkili olacak bu tüyolar sayesinde hem evinizi baştan aşağı yenileyecek hem de bunu yaparken maddi açıdan herhangi bir zorluk yaşamayacaksınız.

Evinizi döşemek istiyor ama bunun için kafa karışıklığı yaşıyorsanız sizin için hazırladığımız 5 önemli tüyoya göz atarak popüler ve etkili modern dekorasyon fikirlerini görebilir, hayallerinizdeki eve kısa sürede kavuşabilirsiniz.

1. Sade ve Çarpıcı Bir Ev Yaratın

Evinizi döşemeye başlarken dikkat etmeniz gereken ilk kural evinizin tarzına karar vermek olmalıdır. Modern, sade, çarpıcı, gösterişli ya da renkli… Evinizin sizi yansıtması için öncelikle tarzını belirlemeli sonrasına buna uygun bir dekorasyon yaratım aşamasına geçmelisiniz.

Modern iç dekorasyon için altın kurallardan birisi evin basit ve yalın bir görünüme sahip olmasıdır. Bunu yaratmak için ise belirli bir odak noktası seçmeniz doğru bir başlangıç olacaktır. Elbette, sade ve yalın bir dekorasyonu sadece eşya ve duvarlardan oluşan bir dekorasyon olarak düşünmemelisiniz. Daha sade tasarıma sahip bir ev için tek ve çizgili renkleri tercih edebilir, metal aksesuar ve objeler tercih edebilir, koltuk vb. eşyalarınızda deri dokuları kullanabilirsiniz. Tüm bu detaylar evinize modern bir dokunuş katmasının yanı sıra olması gerektiği gibi yalın bir görünüm de sağlayacak önemli etkenler olacaktır.

2. Evinizin Bir Karakteri Olsun

Modern dekorasyon fikirleri ile evlerinizi istediğiniz görünüme getirirken aynı zamanda evinizin karakterli bir havasının olmasını da sağlamalısınız. Karakterli bir ev yaratmak için dikkat edilmesi gereken ilk nokta evlerde fazlasıyla boş alan bırakılması olacaktır.

Evin her köşesini eşyalar ya da objeler ile doldurmak hem gözünüzü yoracak hem de evin fonksiyonel yapısını bozacaktır. Bunun yerine renkli bir koltuk takımının olduğu evde duvar kağıtlarını sade seçerek nötr bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Bu tüyo modern dekorasyon yaratmak için basit gibi görünen, oldukça etkili bir yöntemdir.

3. Renkleriniz Uyumlu Olsun

Dekorasyon denildiğinde akla gelen ilk şeylerden birisi hiç kuşkusuz renklerdir. Renkleri kullanmak çok zevkli görünse de oldukça riskli ve zor bir kullanım şeklidir. Renkleri doğru kullanmaktan öte renklerin birbiri ile uyum içinde olması önemli bir detaydır. Sanılanın aksine hiç umulmadık iki renk yan yana geldiğinde muazzam bir uyum içine girebilir. Bu nedenle renkleri seçerken cesur tercihler yapmalısınız.

Eviniz için kullanacağınız renkleri seçmek için üç renk belirleyebilirsiniz. Seçeceğiniz ana rengi büyük mobilyalarınızda kullanırken, diğer renkleri ise aksesuarlarda ve küçük eşyalarda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Modern iç dekorasyon yaratırken daha fazla renk kullanımı yapmak için yine ufak parçalarda kullanarak risksiz bir seçim yapabilirsiniz.

4. Zemine Mutlaka Önem Verin

Evinizi dekore ederken en çok önem vermeniz gereken alanlardan birisi zemindir. Zemin tüm evinizin havasını bir anda değiştirebileceği için oldukça önemli bir detaydır.

Klasik tarzda bir ev için ahşap zeminleri tercih ederken daha modern iç dekorasyon için ise farklı bir alternatif olarak mermer ve graniti tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde son dönemde moda olan gri gibi mat renklerle evinizde daha modern bir görünüm elde ederek, evinizin dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

5. Aksesuar Seçiminiz Sizi Yansıtsın

Evinizi en özel şekilde yaratmak için dekorasyon fikirleri arasında gezinmeniz çok güzel olsa da evinizde mutlaka sizi yansıtan parçalar da seçmelisiniz. Evinizin genel dekorasyonuna uygun olacak şekilde sevdiğiniz bir sanatçının tablosunu duvarınıza asabilir, evinizin bir köşesinde en sevdiğiniz renkleri kullanabilir, yine sevdiğiniz sanatçılara ait objelere yatak ya da yemek odanızda yer verebilirsiniz. Evinizin güzel görünmesi kadar sizin olduğunuzu hissettirmesinin önemli olduğunu unutmamalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *